İçeriğe geç →

Türkiye Yelken Federasyonu

Türkiye Yelken Federasyonu

Ülkemiz 3 tarafı da denizler ipe kaplıdır ve bu sayede her türlü su sporu yapılabilmektedir. Bu bağlamda denizlerimizde rüzgar ve dalgaların çoğunlukta olması da yelkenli sporların özellikle daha çok yapıldığı dikkat çekmektedir. Yelkenli sporlar, bazı zamanlar yarış bazı zamanlar ligler halinde şampiyona şeklinde düzenlenmektedir. Ülkemizde bu sporları yani yelken sporlarını yöneten bir kurum vardır ki bu kurum geçmiş Su sporları federasyonundan ayrılarak kendi özerk bir kurum haline gelmiştir. Nitekim Türkiye Yelken Federasyonu adı alan bu kurum, 1957 yılının mayıs ayında resmi olarak ülkemizde tanımlandı.

Türkiye Yelken Federasyonu
Türkiye Yelken Federasyonu

Daha çok yelken sporlarının çoğalması ile birlikte ligler ve şampiyonalar düzenleyen Yelken Federasyonu aynı zamanda Uluslararası Yelken Federasyonu tarafından da tanınmıştır. Bu şampiyonaların düzenlenmesi ile de canlı bahis sektörü hareketlenmiştir. Bu şekilde başta Avrupa ve diğer ülkelerin sahillerinde ya da boğazlarında yapılan yelken yarış ve şampiyonalarına kendi milli yelken takımını gönderme yetkisine bürünmüştür. Hali hazırda Türkiye Yelken Federasyonu birçok yelken teknesi tescil etmiştir. Yani bu tescil edilen tekneler ile resmi alanda yarışlar yapılabilir ve aynı zamanda da bu yarışlara katılım sağlanabilir. Nitekim bu yelkenli tekneler şu şekildedir;

• Laser Yelkenli Teknesi
• 470 Yelkenlisi
• Finn Teknesi
• Aurope yelkenli teknesi
Mistral, Optimist , Pirat , 420, Dragon ve Yat yelkenli tekneleri

Bu tekneler Yelken Federasyonu tarafından bizzat kontrol edilmiş ve tescili alınmıştır. Her halükarda güvenli olan bu tekneler Türkiye Yelken Federasyonunun gerekli görüldüğü şampiyonalarda kullanılabilmektedir. Nitekim her alanda gelişmekte olan ülkemiz kendini Yelken Federasyonu kuruluşundan itibaren yelken sporlarında oldukça geliştirmiştir ve bu sayede de ülkemizde yelken alanında hatrı sayılır birçok şampiyonluk bulunmaktadır. Bu alanda mücadele eden sporcular Türkiye Yelken Federasyonundan gerekli lisansa sahip olan sporcu tipleridir. Bir nevi kendi öz benlilerinde gerekli amatör ve de profesyonel kariyerlerinin ardından Türkiye Yelken Federasyonuna ait lisanslarını alabilmektedirler. Burada temel amaç sporcuların profesyonel alanda mücadele etmeleri ve bu bağlamda da sporcu sağlığının ön plana itilmesidir. Nitekim Türkiye Yelken Federasyonu özel olarak bu alanla ilgili birçok çalışma yapmış ve gelişmeleri de kural kitapçığına aktarmıştır.

Federasyonun tavsiye ettiği kitesurf merkezleri için diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Kategori: Türkiye Yelken Federasyonu

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir