İçeriğe geç →

Kitesurf Nedir? Sörfçü Sayısı – Stil ve Çeşitleri

Kitesurf Nedir?

Kiteboarding de denilen Kitesurf, güçlü bir uçurtma yardımı ile yapılan bir spor dalıdır. Küçük boyutta bir board vasıtası ile yapılan spor, sörfçünün su üstündeki board üstünde gerçekleştirdiği hareketlerle yapılır. Sörfçü, hem özgürce hem de su üstünde estetik hareketler gerçekleştirir. Dünya üstünde çok yeni olan bu spor, Bets10 canlı bahis sitesi http://www.moroccosrestaurant.com/ desteğiyle de ülkemizde hızla yaygınlaşmakta ve popüler hale dönüşmektedir.

kitesurf nedir
kitesurf nedir

Dünyada Kitesurf Yapan Sörfçü Sayısı

Dünyada Kitesurf yapan sörfçü sayısı nedir? Dünya çapında hızla yayılan spor, 2008 senesi verilerine göre, dünya çapında iki yüz elli bin sörfçü tarafından yapıldığı tahmin edilmektedir. Kitesurf adı verilen bu spor üstünde yapılan ciddi boyutlardaki hem araştırma hem de geliştirmeler, sporu daha da eğlenceli bir şekle dönüştürdü. Yepyeni tasarımlarla gerçekleştirilen uçurtma tasarımları da sporun cazibesini artırmaktadır.

Kitesurf sporundaki yapılan son geliştirmeler ve güvenlik temel tabanlı release sistemleri sayesinde, oldukça güvenli bir spor olarak yapılmaktadır. Güven ve eğlence temel tabanlı spor aktivitelerinde, kaliteli eğitimlerin de parmağı bulunmaktadır. Kiteboarding adı da verilen Kitesurf, gelişen uçurtma tasarımlarının etkisi ile daha da popüler hale dönüşmüştür.

Kitesurf Stil ve Çeşitleri Nelerdir?

Kitesurf sporu, öncelikle Wake style şeklinde yapılan bir tür ile tanınan bir spor dalıdır. Kitesurf sporunun en çok kullanılan stilleri arasında, wave riding ile Freestyle de yer almaktadır. En yaygın olarak yapılan Kitesurf türleri arasında jumping de yer almaktadır. Bu sporun en eğlenceli ve adrenalin dolu stillerinden biri de crusing adı ile yapılmaktadır.

Sağlam ve güçlü bir uçurtma eşliğinde, sörfçünün isteğine bağlı olarak belirlenen stil ve Kitesurf çeşidi, suyun üstündeki sporcunun estetik gösterisi ile şekillenmektedir. Sporcu, o anki şartlara göre çok çeşitli ve değişik stilde Kitesurf yapılabilmektedir. Sporcu, board adı verilen spor aleti üstünde, beceri ve hünerlerini sergileyerek, Kitesurf türlerinden bir demet de suna bilmektedir.

Kelime Manası İtibarı ile Kitesurf Nedir?

Kite kelimesinin Türkçe anlamı, uçurtma manasına gelen bir kelimedir. Surf kelimesi de aynen Türkçeye yerleşmiş bir tabirdir. Kitesurf, uçurtma sörfü olarak adlandırılan bir kelimeye karşılık gelmektedir. Ayağa takılan bir kayak aleti olan board ile gövdenin bir kontrol kipi eşliğinde uçurtmaya bağlı kalması ve rüzgardan yardım alınarak hareket edilmesi ile gerçekleştirilen bir spor türüdür.

Kategori: Kitesurf Nedir

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir